Jak odstranit lepidlo a jeho skvrny

Skvrny od lepidla, zejména od kyanoakrylátu (kapkového typu), se velmi obtížně odstraňují. Pro odstranění lepidla z oblečení se vyplatí sáhnout po acetonu, ten ale nebude bezpečný pro každou látku. Můžete to zkusit i s párou, žehličkou nebo jemným pilníkem na nehty. Podívejte se, jak odstranit skvrny od lepidla.

Skvrny od lepidla mohou být opravdu odolné. Často se nechtějí v žádném případě svléknout a vy se bojíte, že vaše oblečení přijde do odpadu. Existuje však několik domácích prostředků, které většinou skvěle fungují. Nezapomeňte, že ne všechny lze použít na jemné tkaniny. Podívejte se, jak odstranit skvrny od lepidla.

Jak odstranit nálepku z oblečení?

Obvykle tam, kde se dříve lepily samolepky na oblečení, jsou zbytky lepidla. Dokud je lepidlo čerstvé a měkké, můžete po něm přejet prsty a srolovat ho . Takto snadno odstraníte lepidlo z oblečení. Pak stačí tento kus oblečení vyprat v pračce a po nálepce není ani stopa.

Pokud je samolepka pevně přichycena k látce a lepidlo již zaschlo, bude její odstranění z oblečení o něco obtížnější. Abyste takovou nálepku snadno odlepili a zároveň se zbavili lepení ulpívajícího na materiálu, použijte páru .

V hrnci nebo konvici dejte vařit vodu a držte toto místo nad stoupající párou asi 15 – 20 sekund. Nálepka by se měla snadno sundat. Bohužel parní metodu nelze použít pro extrémně citlivé tkaniny, např. hedvábí.

Jak odstranit lepidlo z oblečení žehličkou?

K odstranění lepidla z oblečení pomocí žehličky budete potřebovat zařízení s funkcí páry. Na žehlicí prkno položte nepoužitý hadřík, který můžete zašpinit, pečící papír nebo snídaňový papír . Poté rozložte látku se skvrnou od lepidla a překryjte další vrstvou papíru. Poté přiložte horkou žehličku na místo, kde je lepidlo a jemně třete , po celou dobu pomocí funkce páry.

Lepidlo by se mělo alespoň částečně vsáknout do papíru z jedné či druhé strany. Co zbyde, můžete odstranit tyčinkou nebo celý proces opakovat. Nakonec můžete proud páry nasměrovat vodorovně (např. na látku zavěšenou na ramínku). Tímto způsobem by měla být skvrna od lepidla zcela odstranitelná. Tuto metodu můžete použít i k odstranění voskových skvrn .

Pozor však na druh materiálu. Ne každá látka dobře snáší vysoké teploty a časté výrony páry z žehličky. Pamatujte také, že některé oděvy mohou mít charakteristické žhnoucí skvrny od železa .

Jak odstranit lepidlo z papíru?

Lepidla na celulózový papír jsou ta, která děti obvykle používají pro výtvarné práce. Odstranění lepidla z oblečení není obtížné, ale pokud lepidlo již zaschlo, vyplatí se oblečení před praním namočit do teplé mýdlové vody.

Poté oblečení vyperte v pračce. Pokud se po zaschnutí ukáže, že lepidlo zůstalo, namočte vatový tampon do lihu nebo lakového benzínu a jemně jej rozetřete. Lepidlo by se mělo snadno odlepit.

Jak odstranit kapičky vteřinového lepidla?

Slepili jste něco expresním, silným lepidlem a omylem si ušpinili oblečení? Takové lepidlo rychle schne (to je jeho hlavní výhoda!), ale také se mnohem hůře odstraňuje.

Jakmile kapka lepidla zaschne a oděv je vyroben z obyčejné bavlny,  můžete použít aceton . Namočte vatový tampon do acetonu, přiložte na místo se skvrnou od lepidla a poté zbytky jemně setřete pilníkem . Dělejte to velmi opatrně, střídavě namáčejte acetonem a seškrabujte. 

Aceton se nesmí používat na umělé tkaniny – může je zcela poškodit. Pokud se vám nepodaří odstranit lepidlo z oblečení, například z džín, nezapomeňte, že můžete materiál speciálně roztrhnout a udělat módní díru. V krajním případě se také vyplatí hledat náplast.