Mohou spolu houby „mluvit“? K takovým závěrům došli japonští vědci v nedávné studii. Podle nich může déšť přimět některé z nich ke komunikaci pomocí elektrických signálů.
Některé houby hrají klíčovou roli při udržování stromů v lese. Jedním takovým příkladem jsou ektomykorhizní houby – běžně se vyskytující na borovicích, dubech a břízách. Vytvářejí pochvu kolem kořenů stromů a vyvíjejí se do rozsáhlých podzemních sítí, které čerpají základní živiny z půdy, aby nakrmily sebe a ostatní rostliny v tomto symbiotickém vztahu. Toto je příklad ektotrofní mykorhizy, známé také jako externí mykorhiza.
Zdá se, že tato síť také slouží ke komunikaci mezi houbami. Pro novou studii provedli vědci z Tohoku University v Japonsku terénní testy na houbách a zjistili, že jejich elektrická aktivita se po dešti zvyšuje, což naznačuje, že tyto houby se stávají „mluvícími“ v reakci na déšť.
Úspěšná spolupráce
Mnoha lidem to asi bude připadat překvapivé, ale houby rostoucí v lese spolu možná dokážou „mluvit“. Vědci z Japonska se pustili do důkladnějšího studia této problematiky. Ve zdejších smíšených lesích (i když samozřejmě nejen tam, i v Polsku) rostou houby zvané lakówka bicolor ( Laccaria bicolor ). Je to houba docela užitečná pro stromy, se kterými žije v symbióze. Dokonce i pro duby a borovice. „Pomáhá“ jim dodávat vodu a živiny, na oplátku dostává sacharidy.
Dokonce se věří, že tyto houby mohou přispívat k „hnojení“ stromů. A dělají to dost nelítostným způsobem. Používají malý hmyz zvaný jarní ocas, kterého nejprve nalákají a poté zahubí toxiny. Stromy i houby z toho samozřejmě profitují tím, že konzumují dusík získaný z hmyzu.
Aby však byla možná symbióza dvoubarevných lacewingů a stromů, je nezbytná existence vhodných vazeb mezi nimi. A skutečně tomu tak je. Tyto houby staví kolem kořenů stromů jakési kryty, sítě, kterými je opletou. Nepronikají přímo do stromu a jejich hyfy tvoří rozsáhlé podzemní sítě.
Pršelo? To je skvělé! Můžeme mluvit
Ale v čem toto porozumění spočívá? Předchozí výzkum ukázal, že houby mají určitý potenciál generovat elektrický náboj, který se aktivuje v reakci na změny v okolním prostředí. A už v této souvislosti se spekulovalo, že takto spolu mohou komunikovat houby.
Například při výzkumu z roku 2022 se zjistilo, že tak vzniká elektrická aktivita ve stylu nervů. Dokonce se takto podařilo izolovat asi 50 „slov“ pronesených houbami.